Klucz do zrozumenia swoich deficytów
Już wiemy, że warto skupiać się na swoich Silnych Stronach i na ich ukierunkować nasze działania rozwojowe.Ale czy to oznacza, że zapominamy o słabościach i naszych deficytach? Czy musimy je jakoś zaadresować, naprawić?
Prawdziwym wyzwaniem jest niezrozumienie natury słabości oraz co z nimi zrobić.
Organizacja Gallupa, która od wielu dekad prowadzi badania nad rozwojem ludzi i organizacji odkryła co stoi za naturą słabości. Odkrycia te, których część wcale nie jest tak intuicyjna, pomogą nam zrozumieć nasze słabości i nimi zarządzić jak również pomogą nam odkryć silne strony i je zmaksymalizować.
Silne Strony i Słabości nie są swoim przeciwieństwem.
Tylko z pozoru wydaje się to logiczne, że jeśli coś nie jest Twoją Silną stroną to z pewnością jest Twoją Słabością.
Prawda jest taka, że Twoje Silne Strony i Twoje Słabości nie są swoim przeciwieństwem.
Jeśli coś nie jest Twoją Silną stroną oznacza to, że nie masz pewnego wrodzonego talentu połączonego z wiedzą i umiejętnościami w tej dziedzinie. Jeśli natomiast coś jest Twoją Słabą Stroną ( stoi na przeszkodzie do Twojego sukcesu), nieważne ile włożysz energii i pracy w jej rozwój nigdy nie stanie się Twoją Silną Stroną.
Jeśli zagłębimy się dalej w badanie naszych Słabych Stron często odnajdziemy tam brak wrodzonego talentu albo, w bardzo rzadkich przypadkach, niewłaściwe wykorzystanie talentu
Ludzie często nie doceniają Talentu
Jako ludzie mamy tendencję, aby nie doceniać wartości tego co przychodzi nam łatwo. Dużą wartość i uwagę przykładamy temu co przychodzi w pocie czoła, na co ciężko zaracowaliśmy. I nie byłoby w tym nic niestosownego gdyby nie fakt, że takie rozumienie powoduje, że zaczynamy nie doceniać; nie zauważać sukcesów, które przyszły łatwo, nie zatrzymujemy się przy nich. Za to skupiamy swoją uwagę i energię nad tymi działaniami, które stanowią trudność, są dla nas wyzwaniem, to co stanowi wyzwanie i wymaga ciężkiej pracy jest dla nas bardziej wartościowe.
W rezultacie nie zauważamy co jest naszym naturalnym, wrodzonym talentem i uparcie koncentrujemy się nasze działania tam, gdzie czeka nas wysiłek i ciężka praca, oczekując, że te inwestycja przyniesie nam rozwój.
Ale prawdą jest, że doskonałość, mistrzostwo buduje się poprzez kapitlizację swoich talentów, trochę jak w świecie finansów to mądra inwestycja oszczędności a nie ciągłe zaciąganie pożyczek przyniesie nam zysk.
Nie można naprawić Słabych Stron
Wielu myśli, że najlepszą drogą zarządzania swoimi deficytami jest ich “naprawa”, a zatem wdrożenie odpowiednich działań pomoże je wyeliminować, a w rezultacie zaowocuje to nowymi, pożądanymi zachowaniami.
W rzeczywistości bardzo rzadko tak się zdarza. Nasze słabe strony są bowiem jak ruchome piaski: im bardziej chcemy je „naprawić”, tym głębiej się zapadamy.
Prawdziwie dobrą drogą zarządzenia swoimi deficytami jest przejęcie za nie odpowiedzialności poprzez ich dogłębne zrozumienie, pełną odpowiedzialność oraz wdrożenie strategii opartych na silnych stronach.
Zrozumienie jest tutaj punktem startowym: Czy jestem świadoma/y jak moje działania i zachowania(moje słabości) wpływają na mnie, mój sukces i mój wizerunek?
Idąc dalej zapytajmy: Czy jestem gotowa/y, aby wziąć pełną odpowiedzialność za te działania, zachowania oraz ich konsekwencje?
Wreszcie zastanówmy się: Jak mogę użyć silnych stron moich i ludzi wokół mnie, aby zarządzić swoimi deficytami i ich konsekwencjami? Które z moich silnych stron będą tu najbardziej pomocne, jak wykorzystanie moich silnych stron może pomóc zniwelować konsekwencje moich zachowań, działań w obszarze deficytów?
Słabe Strony nie rozwijają się w ten sam sposób co Silne Strony.
Kuszące byłoby stwierdzenie, że słabych stron nie można rozwinąć w ogóle- ale wiemy, że stosując wiedzę, praktykę i doświadczenie w obszarach, w których brakuje nam talentu zobaczymy nieznaczną poprawę.
Na przykład; możemy nie mieć talentu analitycznego, ale możemy nauczyć się czytać raporty finansowe. Natomiast nie będziemy mogli poszczycić się intuicyjnie płynącym, strategicznymi wnioskami oraz dogłębnym zrozumieniem jak to zrobi osoba z talentem analitycznego myślenia.
Silne strony natomiast rozwijają się inaczej. Rozwój ten jest naturalny, a wzrost bardziej niż zauważalny, połączony z ciągłą potrzebą uczenia się oraz dążeniem do doskonałości. Nie ma tu jednak frustracji i tzw. „zmęczenia materiału”. Jest za to pasja, pragnienie pójścia o krok dalej, ekscytacja. Często ludzie, którzy pracują nad swoimi silnymi stronami czują, że ich talenty mogą być rozwijane w sposób prawie nieskończony. W 2014 roku po zdobyciu złotego medalu olimpijskiego w wieku lat 18 (najmłodsza olimpijka w historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich w slalomie ) Mikaela Shiffrin powiedziała: “ Dopiero zaczynam”. Pracowała dalej i w roku 2018 zdobyła kolejny złoty medal.
To właśnie przeogromne poczucie niekończących się możliwości rozwoju w obszarach swoich Silnych Stron ciągnie nas dalej i dodaje nam sił i energii.
Słabe strony uwidaczniają się z czasem .
Większość dostępnych dzisiaj testów zachowań czy osobowości stanowi ilustrację naszych talentów i indywidualnych preferencji. Są one jak mapa dla poszukiwacza skarbów, pokazują gdzie kopać, aby znaleźć pożądany wynik. Korzystając z nich, z czasem, rozwijamy nasze talenty; stają się one coraz bardziej widoczne i wyraźne. Na ich tle uwidaczniają się coraz wyraźnej również nasze słabości, zaczynają się znacząco odcinać. Możemy być zaskoczeni i zadać sobie pytanie: Czy to zawsze była moja Słaba Strona? Dlaczego wcześniej jej nie zauważyłam/em?
Z biegiem czasu doświadczenia związane z wykorzystywaniem swoich talentów pozwolą nam zbudować trafniejszy i bardziej wyraźny obraz naszych Silnych Stron i naszych Słabości. Będziemy nie tylko bardziej uważni w ich dostrzeganiu, ale też ucząc się wykorzystywać swoje Silne Strony bardziej efektywnie nauczymy się zarządzać i brać odpowiedzialność na swoje Słabe Strony. Im bardziej skupimy się na naszych Silnych Stronach tym bardziej uda nam się zneutralizować swoje słabości.
Proces rozwoju, dla wielu z nas, to nie tylko więcej wiedzy, ale również poszerzenie swoich horyzontów, rozwój w kierunku uniwersalności, zdobywanie coraz to nowych umiejętności z różnych dziedzin życia. Mimo, że może się to wydawać nieintuicyjne proces rozwoju Silnych Stron jest nieco inny, tutaj nie działamy szeroko, raczej jest to praca „na głębokości” naszych możliwości. Jesteśmy skupieni, skoncentrowani na tych obszarach, w których możemy wykorzystać nasze Silne Strony i stworzyć lub osiągnąć coś naprawdę wspaniałego.
Kiedy pracujemy nad naszymi Silnymi Stronami i widzimy efekty ich działania, wtedy prawdziwie się rozwijamy. Rozwój ten ma swoje źródło w szczerej ocenie obszarów i działań, w których jesteśmy niepokonani, wspaniali, a w których nie oraz w chęci koncentracji swoich wysiłków i energii w te obszary, w których autentycznie i obiektywnie czujemy się doskonali.
Znajomość i dogłębne zrozumienie swoich deficytów jest integralną częścią naszego rozwoju, a przede wszystkim pracy nad swoimi Silnymi Stronami, tylko ona przyniesie nam wymierne korzyści i satysfakcję ze wspaniałych osiągnięć.
Niech Silne Strony Będę z Wami
Agnieszka
Dodaj komentarz